Good nápady

good nápady.

Pokec

Pište co chcete, ale vulgární text bude smazán.

diakritická znaménka

Diakritická znaménka

Diakritická znaménka (háčky, čárky, kroužky a další hadimršky) Převést text z některého ze starších kódování je v současné době malým dobrodružstvím. Také MS Word je proslulý tím, že jednotlivé jeho verze nejsou mezi sebou navzájem schopny korektně zobrazovat diakritiku. Formátů je mnoho, jeden formát mívá občas i více názvů a  i tam, kde se názvy různí bývá těžké se vyznat v jejich esoterických zkratkových označeních.

Novější aplikace zpravidla využívají systém UNICODE. Ten spočívá v tom, že font který máte nainstalovaný v počítači např. Arial, v sobě nese několik řezů najednou, které se přepínají podle zvoleného národního nastavení. Zatímco dříve by musely být nainstalovány různé řezy písma zvlášť (Arial, Arial CE, Arial Cyr, ...), stačí mít v počítači nainstalován font Arial jen jednou. Textový editor by si pak měl umět sám vybrat odpovídající znakovou sadu. Teoreticky by to mělo usnadňovat práci a odstraňovat problémy s výběrem fontů. V praxi to znamená, že pokud si program z nějakého důvodu nedokáže poznat správný řez sám, budete mít problémy horší, než když jste si dříve museli "jen" zvolit správný český font např. Arial CE. Navíc, ne všechna písma obsahují všechny řezy a není to na nich na první pohled poznat.

Jak na nekorektní zobrazování češtiny?

  1. V nejlepším případě se vám u nastavení písma (nejlépe výchozího písma pro celý program) podaří najít políčko pro volbu řezu a v něm si zvolíte řez "Středoevropský".


     
  2. Druhou možností je si uměle vytvořit font který obsahuje jen českou znakovou sadu, toho se dá dosáhnout pomocí substituce.


     
  3. Další možností je, že text byl uložen v některém ze starších kódování české diakritiky. Formátů bylo požehnaně (Kameničtí, Latin2, KOIČS, ..). V takovém případě je možné zkusit nějaký konverzní program, který dovede navzájem převádět různé formáty kódování češtiny. Konverzní programy je možné najít zde.
  4. V určitých případech, např. při posílání mailu do ciziny, či vůbec při pokusu poslat český text mailem (na v příloze), je možné v konverzním programu diakritiku jednoduše odstranit a použít text bez hacku a carek.

Další informace je možné nalézt na stránce www.cestina.cz

 
TOPlist