Good nápady

good nápady.

Pokec

Pište co chcete, ale vulgární text bude smazán.

Fyzika

Černé díry

černé díry v galaxii ....

Pod horizontem událostí kolem singularity, gravitace dosahuje obrovské hodnoty. Kterákoliv událost za horizontem událostí je pro nás neznámá a to díky obrovské gravitační síle, které neunikne ani foton. Nikdo tedy přesně neví co se s hmotou stane za horizontem událostí, proto tyto zkolabované hvězdy nazýváme černými dírami. Galaktická černá díra

Černé díry se často nachází ve středu jádra galaxií. V naší Galaxii je jedna superhmotná černá díra, která je podle nových průzkumů obklopena několika menšími černými dírami a některé z nich už spolykala a zvětšila tím svou hmotnost. Představa, že by se takové těleso dostalo do blízkosti sluneční soustavy je katastrofální. Možná by jsme si jí nevšimnuli, ale poté, co by začala mizet látka našeho solárního systému, nezůstala by černá díra bez povšimnutí. Můžete si zkusit představit vodní vír, třeba v umyvadle, jak bez rozmyslu spolyká vše kolem sebe, a to je i případ černé díry.

Existence horizontu událostí vyplívá ze všeobecné teorie relativity(Super hmotné objekty, které svými gravitačními účinky zakřivují prostorčas). Černá díra je forma, kterou vytvoří velmi hmotné hvězdy, které se nedokázali během svého života zbavit dostatečného množství své hmoty.

Správnost teoretických úvah o existenci černých děr potvrzují pozorování dvojhvězd s rentgenovým zářením. Černá díra se navenek projevuje jenom silným gravitačním polem. Proto, když je jedna složka v binárním systému černou dírou, strhává do sebe hvězdný vítr a plynné plazma unikající z druhé složky. Galaktická černá díra Protože unikající plazma si zachovává rotační moment, nepadá přímo do černý díry, ale přibližuje se k ní po spirále, vytváří akreční disk. Jak plazma disku klesá po spirále k černé díře zahřívá se. Vnitřní část disku dosahuje teploty 10 milionu °C a vyzařuje rentgenové záření. Protože hmotnosti složek dvojhvězd dokážeme určit velmi přesně z jejich vzájemných oběžných drah. Pak třeba zjistíme, že neviditelným průvodcem hvězdy je černá díra.

Žádné komentáře
 
TOPlist