Good nápady
good nápady.
Témata
Pokec
Pište co chcete, ale vulgární text bude smazán.
Přihlašovací okno
Hlasování
Fyzika
doplerův jev
Jak vlastně funguje Dopplerův jev? To je fundamentální otázka, nyní si ji společně zodpovíme.
Zaveďme si nějakou soustavu, ve které se nachází zdroj zvuku(nákladní automobil) a pozorovatele A a B. Pokud automobil nastartuje motor a nebude konat pohyb v=0, oba pozorovatele uslyší zvuk o stejné frekvenci a stejnou vlnovou délkou(Obr. 1).
Obr. 1 – Zdroj je v klidu vůči oběma bodům
Situace pro oba pozorovatele se však začne měnit, pokud automobil začne konat pohyb v>0. Popišme si nyní jak budou pozorovatelé vnímat zvuk, při pohybu automobilu. Automobil se bude vzdalovat od pozorovatele v bodě A(Obr. 2), tím se nenápadně začne prodlužovat vlnová délka zvuku motoru a sníží se frekvence, protože doba, za kterou zvukové vlny doletí k pozorovateli A se vlivem vzdalování prodloužila. Naproti tomu se automobil bude stále přibližovat k pozorovateli v bodě B(Obr. 2). Frekvence zvuku bude vyšší, vlnová délka se zkrátí. Doba, než zvukové vlny doletí k pozorovateli B se zkrátila.
Obr. 2 – Zdroj se pohybuje směrem k bodu B, ale vzdaluje se od bodu A
Co by se stalo kdyby se zdroj pohyboval rychlostí větší, než rychlost zvuku, v>vz? Takové rychlosti se obecné říká nadzvuková. V dnešní době máme letadla, která dokáží hranici rychlosti zvuku zdolat. Pokud na obloze vidíme letadlo, které se bude pohybovat rychlostí větší než rychlost zvuku, v>vz , bude nám připadat, jako kdyby zdroj zvuku, který uslyšíme, byl daleko za letadlem. To je nutný a logický důsledek nadzvukové rychlosti.
Dopplerův jev platí pro všechny druhy vlnění, jak mechanické tak elektromagnetické. Je to jeden z mnoha pilířů moderní fyziky.
Poslední komentáře
19.03.2016 08:47:43: Jak jsi sám