Good nápady

good nápady.

Pokec

Pište co chcete, ale vulgární text bude smazán.

Jak nahrát zvuk do pc ?

Nahrát zvuk z kazety do počítače

Postup nahrávání z kazetového magnetofonu do počítače na konkrétním příkladu postupu v programu CoolEdit2000:

 1. Propojovací kabel zapojíme na jedné straně do Audio výstupu na magnetofonu (event. výstup pro sluchátka) a na druhé straně do LINE IN konektoru na zvukové kartě.
   
 2. Poklepeme na ikonku zvuku v liště v pravém dolním rohu obrazovky a tím se nám otevře jakýsi mixážní pult. Pozor musí to být "Double-click", jinak se vám otevře jen jedno táhlo pro celkové zesílení/zeslabení zvuku. Zde si zkontrolujeme, zda je mezi ovladači i táhlo pro "Line In" a zda je vytaženo na maximum. Ve většině případů je toto zcela dostačující a můžete postoupit k dalšímu bodu.
  Pokud tam není táhlo pro "Line In" nebo tam je a nahrávání stejně nefunguje, zkontrolujte si nejdříve, zda jste skutečně zapojili všechny kabely do správných konektorů.
  V mixážním pultu si v menu vyberte Možnosti - Vlastnosti. Otevře se okno vlastnosti. V něm v seznamu ve spodním okně zkontrolujete, zda je zaškrtnuto zobrazení i u "Line In". Tím dosáhnete zobrazení táhla "Line In" v mixážním pultu. Přepněte si přepínací tlačítko na záznam. Opět zkontrolujte, zda je v seznamu zaškrtnuté políčko vedla "Line In" a poté klikněte na tlačítko "OK". Objeví se opět mixážní pult (nyní pro záznam). 
   

   
  V něm musíte zvolit z jakého zdroje budete chtít nahrávat. Pozor zaškrtávací políčka zde fungují jako přepínače! Vybrat si tedy můžete jen jeden zdroj. Zaškrtněte "Line In"
   

 3. Otevřu si program CoolEdit a zmáčknu tlačítko nahrávání (obr) otevře se dialogové okno ve kterém vyberu vzorkovací frekvenci a kvalitu záznamu. Pro převod rozhovorů používám 11 000 Hz, MONO, 16 bit - to je kvalita naprosto postačující mým požadavkům na kvalitu - pokud bych chtěl takto nahrávat Sibeliovu Finlandii, nedalo by se to pak poslouchat.
   

   
 4. Zmáčkneme tlačítko OK a spustíme přehrávání kazety. Nyní musíme nastavit úroveň záznamu (hlasitost na kazeťáku). Graf znázorňující úroveň záznamu by neměl příliš vybíhat mimo obrazovku, ale přitom by měl vyplňovat co největší část okna. Poté co jsme si nastavili úroveň záznamu, zmáčkneme tlačítko STOP a přetočíme kazetu na začátek. Získaný záznam neukládáme.
   
 5. Stejně jako v bodu 3. s tím, že už si nehrajeme s nastavením hlasitosti. Nyní máme spoustu času ...
   
 6. Po té co se soubor nahraje. Stiskneme tlačítko stop (vypadá stejně jako na magnetofonu). Objeví se nám grafické znázornění nahrávky. Pokud jste kazetu nechali běžet déle, bude konec grafu obsahovat jen šum. Poznáte to i podle časové osy, pokud byla nahraná celá strana kazety, obsahuje úsek nad 45 minut (plus-mínus-autobus) jen šum. Pomocí myši si označíte tu část záznamu, která obsahuje jen šum a tlačítkem "Delete" (na klávesnici) tuto část záznamu vymažete. Na obrázku je vidět konec kazety, označený myší (proto ta bílá barva pozadí). Šum, který zde vidíte, je produkován pouze nahrávací aparaturou. Měl by být co nejmenší. Úroveň šumu nahrávací aparatury je dána kvalitou  magnetofonu, kabelů a příp. dalších použitých součástek.
   

   
 7. Nahrávku uložíte do souboru příkazem z menu soubor "Uložit jako". Na výběr máte mnoho možností. Smysl má v našem případě buď formát wav nebo mp3. 

 

Takto získaná nahrávka ve formátu *.wav zabere cca 45 MB prostoru na disku. Nabízí se několik možností c s ní teď udělat:

 • ponechat ve formátu wav a použít jí např ve spolupráci s programem Transcriber pro přepis (Transcriber toho umožňuje víc než jen přepis - segmentování, jednoduché kódování, svázání pasáží se zvukovou nahrávkou, atd.). Podrobný popis programu Transcriber najdete zde. 
 • nahrávka nemusí být zrovna nejkvalitnější. Počítač nám může pomoci redukovat úroveň šumu v nahrávce, zesílit pasáže, které se nahrály příliš potichu - jinak řečeno můžeme nahrávku editovat. Můžeme také z nahrávky vybrat jen důležité pasáže a ty potom nahrát na kazetu pro přepisovatele. Také můžeme nahrávku anonymizovat - nahradit pasáže, kde se citují jména neutrálním pípnutím.
 • pro potřeby archivace a pro běžné poslouchání převedeme nahrávku do formátu mp3. Opět pomocí příkazu "Uložit jako".Kvalita záznamu v mp3 bude stále ještě postačující a s několika násobně menším souborem se bude snáze manipulovat. Výjimkou je v tomto případě např. program Transcriber, ten sice umí pracovat se soubory ve formátu mp3, ale vzhledem ke způsobu kódování není u souborů mp3 možné přesně identifikovat místo v nahrávce. Pokud  uvedete, že chcete slyšet úsek od 5 minuty a 28 vteřiny, je možné, že uslyšíte úsek již od 5 minuty a 23 vteřiny. pro účely přepisu nahrávky je tento problém zanedbatelný, klidně bych použil formát mp3.

 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 

Zdroj: http://medard.soc.cas.cz/digidat/priklady_nahrat_zvuk.htm

 
TOPlist